Google   Google+   Vk   Facebook   Youtube   Twitter   Wikipedia   Mail.ru   yandex.ru   Yahoo   Evernote   myspace   linkedin.com   blogger.com   www.livejournal.com   webdiscover.ru 
Печать

Матеріали для гнуття деревини

вкл. . Опубликовано в Студенческая наука

УДК 620.17/ 62-03

О.П. Космач, ст. викл., канд. техн. наук

В.В. Божко, студент

Чернігівський національний технологічний університет. Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

Матеріали для гнуття деревини

       Створення складних криволінійних елементів з деревини можливе двома способами – випилюванням або гнуттям. Випилювання призводить до перерізання волокон матеріалу в наслідок чого суттєво втрачається питома міцність. В зв’язку з цим гнуття має суттєві переваги при виготовленні виробів з деревини. Гнуті дерев'яні елементи застосовуються досить широко починаючи з стародавніх часів і до сьогодення. Найпоширеніша сфера використання такого виду обробки деревини є  меблі, стільці, крісла, дивани, бочки, кошики (плетіння з лози) тощо.

       Найкращих пластичних властивостей деревина набуває при вологості в межах 25…30 % і при температурі серцевині заготовки під час гнуття в межах 100 °С. Таку обробку деревини роблять за допомогою пропарювання в котлах за допомогою насиченої пари під низьким тиском 0,2 - 0,5 атм. Розрізняють гаряче та холодне гнуття деревини. Гаряче гнуття – основане на властивості деревини збільшувати пластичність при нагріванні в межах 120 °С, якщо вологість деревини при цьому близька до межі гігроскопічності. Холодне гнуття деревини – поширений спосіб отримання багатошарових гнуто-клеєних деталей що враховує природню гнучкість матеріалу.

Для обох видів гнуття використовують наступні найпоширеніші породи дерев як: сосна, ялиця, модрина, дуб, бук, ясен. Слід відмітити, що при холодному гнутті тривалість витримування зразка деревини залежить від його породи. Так, наприклад, для сосни та ялиці 10…45 хвилин, модрини, дубу, буку, ясеня 30…75 хвилин.

       Сосна – найбільш розповсюджене дерево хвойної породи, яка має високу густину. Колір її деревини може бути бурим, червоним, жовтуватим або майже білим з майже непомітними розводами червоності. При цьому найвищу якість матеріалу отримують з дерев, які ростуть на височині, сухих пагорбах, пісковиках.  річні шари у них розташовані близько один до одного, а деревина має щільну структуру. У сухому вигляді сосна – легка і податлива для столярних робіт.

Ялиця –найлегша і найм'якіша з хвойних порід. Деревина не має смоляних ходів, що дозволяє використовувати її для виготовлення харчової тари. З ялиці отримують резонансний кряж для виготовлення музичних інструментів. Деревина відрізняється красивою текстурою і використовується у вигляді шпону для меблів.

       Модрина займає особливе місце серед хвойних порід, що володіє високою твердістю. Колір її деревини має червонувато-коричневий, іноді бурий відтінок і відрізняється високою міцністю (міцніше за дуб) і вологостійкістю. Суха деревина модрини має добру оброблюваність різанням при низькій схильності до викривлення.

       Дуб – відрізняється високою міцністю, твердістю, стійкістю проти гниття, високою здатністю до гнуття, має гарну текстуру та колір,  а також добре оброблюється різанням.

Ясен – деревиною схожий на дуб, але не має яскраво виражених серцевинних променів. При знебарвленні набуває відтінку сивини. Добре гнеться після пропарювання. При висушуванні ясен має низьку схильність до розтріскування. Має важку оброблюваність різанням через високу в'язкість і міцність.

       Бук – має міцну і тверду деревину, яка по міцності не поступається дубу. Бук не має вираженої текстури, проте тангенціальні і радіальні розрізи  мають декоративні якості, які використовуються при облицювання меблів струганим шпоном.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (1 Голос)

House Real Estate